Dziś chciałabym zaprezentować Wam trzy absolutnie podstawowe ściegi stosowane przy wykonywaniu biżuterii techniką haftu koralikowego. W poniższych przykładach, na potrzeby tutorialu, celowo zastosowane zostały kontrastowe kolory podkładu i nici – we właściwych pracach kolory nici powinny być jak najbardziej zbliżone do koloru gotowej pracy.
Potrzebujemy:
- kawałek filcu (w Bukowcu leży na tej półeczce: Filc),
- koraliki Toho w rozmiarach 11 (większe) i 15 (mniejsze),
- kaboszon (tutaj: jaspis, szumnie nazwany przez sprzedawcę Jaspisem Blue Imperial. ;) Wy możecie zanurkować w bukowcowych skarbach: Kaboszony),
- igłę (najlepiej do haftu koralikowego, na przykład: Igły do nawlekania koralików),
- nici.
[fot. Agnieszka Jankowska 'Jagienkaa']
1. ŚCIEG PODSTAWOWY
Podstawowym ściegiem haftu koralikowego, stosowanym przez większość, jest ścieg wsteczny. Ja jednak stosuję jego zmodyfikowaną wersję, która pozwala na solidniejsze i równiejsze mocowanie koralików do podkładu.
Nawlekamy dwa koraliki i przyszywamy (fot. 1).
Wyprowadzamy igłę przed pierwszym koralikiem i przewlekamy przez dwa przyszyte (fot. 2).
Nawlekamy kolejne dwa koraliki i przyszywamy (fot. 3).
Wyprowadzamy igłę przed pierwszym koralikiem i przewlekamy przez wszystkie cztery (fot. 4).
Po przyszyciu kolejnych dwóch (fot. 5), wyprowadzamy igłę między drugim a czwartym koralikiem i przewlekamy przez ostatnie cztery koraliki (fot. 6). Powtarzamy.
W zależności od potrzeb ścieg można modyfikować dodając nie dwa, a jeden, trzy czy nawet cztery koraliki.
.
2. ŚCIEG WYKAŃCZAJĄCY
Do wykończenia brzegów i połączenia ze sobą właściwego haftu z dodatkowym materiałem, którym zakrywamy lewą stronę pracy, używamy ściegu zwanego murkiem lub cegiełkowym.
Nakładamy dwa koraliki i przeszywamy blisko brzegu tkaniny (fot. 7).
Wbijamy się w drugi koralik od dołu (fot. 8).
Nawlekamy jeden koralik i ponownie przeszywamy (fot. 9), a następnie wbijamy się w koralik od spodu (fot. 10). Powtarzamy (fot. 11).
.
3. MOCOWANIE KABOSZONÓW
Po przyklejeniu kaboszonu (w hafcie koralikowym można używać dokładnie tych samych klejów, co w hafcie sutasz. Polecamy lekturę artykułu Małgorzaty Sowy ‘PiLLow Design’ – PiLLow testuje kleje - przyp. red.), należy go jeszcze dodatkowo oprawić. W zależności od wielkości kamienia i jego wysokości możemy to zrobić na dwa sposoby.
a) ścieg peyotlowy
Pierwszy rząd koralików przyszywamy ściegiem podstawowym jak najbliżej kamienia (fot. 12).
Drugi rząd rozpoczynamy przewlekając nitkę przez pierwszy koralik pierwszego rzędu (fot. 13).
Nawlekamy koralik na nitkę i przewlekamy przez drugi koralik z pierwszego rzędu (fot. 14), nawlekamy kolejny koralik i przewlekamy przez czwarty koralik (fot. 15) i powtarzamy do końca okrążenia (fot. 16).
Trzeci rząd rozpoczynamy przewlekając nitkę przez pierwszy koralik drugiego okrążenia (fot. 17).
Nawlekamy koralik o rozmiar mniejszy i przewlekamy przez drugi koralik rzędu drugiego (fot. 18).
Nawlekamy kolejny koralik i przewlekamy przez drugi koralik (fot. 19) i powtarzamy do końca okrążenia (fot. 20).
Jeśli kamień jest wysoki powtarzamy rzędy drugi i trzeci (przy czym mniejsze koraliki dodajemy jedynie w ostatnim rzędzie). Po zakończeniu ostatniego okrążenia przewlekamy nitkę przez wszystkie koraliki drugiego rzędu i dość mocno ściągamy (fot. 21).
b) podwójny ścieg podstawowy
Pierwszy rząd koralików przyszywamy ściegiem podstawowym jak najbliżej kamienia. Drugi rząd, również ściegiem podstawowym, przyszywamy nie do podkładu, a do koralików z rzędu pierwszego. Nawlekamy dwa koraliki i przyszywamy do dwóch koralików (fot. 22) i przewlekamy przez dwa nowe koraliki (fot. 23).
Nawlekamy kolejne dwa koraliki i przyszywamy przewlekając nitkę przez cztery koraliki rzędu pierwszego (fot. 24).
Wyprowadzamy igłę przed pierwszym koralikiem i przewlekamy przez wszystkie cztery koraliki drugiego rzędu (fot. 25).
Po przyszyciu kolejnych dwóch, wyprowadzamy igłę między drugim a czwartym koralikiem pierwszego rzędu (fot. 26) i przewlekamy przez ostatnie cztery koraliki rzędu drugiego (fot. 27). Powtarzamy do końca okrążenia (fot. 28).
Po zakończeniu drugiego okrążenia przewlekamy nitkę przez wszystkie koraliki drugiego rzędu i dość mocno ściągamy (fot. 29).
—————————–
Agnieszka Jankowska ‘Jagienkaa’