… rozmiarem, kształtem, jakością. Zatem dla ułatwienia przedstawiam zestawienie, które być może ułatwi Wam poruszanie się po tym kolorowym i różnorodnym koralikowym świecie.
[fot. Agnieszka Jankowska 'Jagienkaa']
A bukowcowy świat koralików możecie znaleźć na tej półeczce: SZKLANE KORALIKI Ponad 250 rodzajów! :)
Koraliki „NoName”
Wiele z Was na początku pracy z koralikami może pokusić się na nie, bo tanie i dostępne praktycznie w każdej pasmanterii. Odradzam. Bywają bardzo nierówne, nie tylko rozmiarem, ale i kształtem.
[fot. Agnieszka Jankowska 'Jagienkaa']
Zwyczajne koraliki.
Jeśli już jednak macie zapasy takowych, to nie trzeba się ich pozbywać. Czasami, gdy potrzeba niewielkiej ilości, a akurat kolor nam pasuje, nawet z tych „krzywulców” można coś wybrać.
Koraliki Preciosa (dawniej Jablonex)
Ich niewątpliwą zaletą jest cena i dostępność. Jakość (zwłaszcza w porównaniu z ceną) też jest dobra. Chociaż ich średnica jest zazwyczaj równa, to jeśli chodzi o szerokość mogą się różnić.
[fot. Agnieszka Jankowska 'Jagienkaa']
Koraliki Preciosa.
Dla niektórych będzie to ewidentna wada, jednak ja lubię ich używać np. do oprawiania kamieni – szersze przyszywam wtedy w pierwszym rzędzie, węższe w drugim, dzięki temu nie trzeba używać koralików w mniejszym rozmiarze, by dobrze przytrzymać kamień.
Są dostępne w bardzo szerokiej gamie rozmiarów i kształtów – nie tylko okrągłe, ale też rurki, krople, sopelki, groty, fasetowane i inne kształty, przydatne nie tylko w hafcie, ale również przy elementach wykończeniowych prac koralikowych typu frędzelki.
Rozmiary Preciosa podawane są w milimetrach.
Koraliki Toho
Japońskie koraliki zdecydowanie najlepsze w relacji jakość-cena, a także od niedawna dostępne w bardzo szerokiej ofercie, głównie w sklepach internetowych.
[fot. Agnieszka Jankowska 'Jagienkaa']
Koraliki Toho.
Wprawdzie kilkukrotnie droższe od Preciosa, ale za to ich jakości praktycznie nic nie można zarzucić. Każdy kolor występuje w różnych rozmiarach i kształtach. Do haftu koralikowego nadają się przede wszystkim okrągłe (round), ale dla urozmaicenia pracy warto sięgnąć również po inne, np. kosteczki (cube), rurki (bugle), sześciokątne (hex) i inne.
Rozmiary koralików wyrażone w częściach ułamkowych cali.
Co bardzo istotne, kolory i faktury kolejnych partii, gdyby zaszła potrzeba dokupienia po długim nawet czasie, są takie same (co, z doświadczenia mogę stwierdzić, nie zawsze zdarza się w przypadku Preciosa).
Koraliki Miyuki
Również japońskie, najlepsze jakościowo, ale i najdroższe. Niezwykle równe, jednak ich oferta na polskim rynku jest jak na razie bardzo ograniczona.
Uwaga, pomimo, że oznaczenia rozmiarów mają identyczne jak Toho, zauważyłam, że niektóre są nieco mniejsze.
Mam nadzieję, że powyższe zestawienie okaże się pomocne. :)
—————————–
Agnieszka Jankowska ‘Jagienkaa’